DYSLEXIA savaitė 2022 – kviečiame dalyvauti !!!

Jau trečius metus Lietuvoje kviečiame visas mokyklas jungtis prie iniciatyvos, kurios deka didinamas disleksijos (DYS) sutrikimo žinomumas. Šis sutrikimas dažnai yra neįvardijamas, pasiliekant prie išvados “skaitymo/rašymo sutrikimas”, ir vaikai mokykloje tampa tais “nevykėliais” mokiniais, kurie sulaukia daugiausia patyčių ne tik iš mokinių, bet ir iš mokytojų.

Daugiau nei 10 % pasaulio gyventojų turi disleksijos sutrikimų, ne išimtis ir Lietuva. Lietuvos mokyklose mokosi per 320 tūkst. mokinių, o tai reiškia, kad daugiau nei dešimtadalis jų sunkiai skaito, negeba suvokti teksto, turi didelių mokymosi sunkumų.  Disleksijos savaitės tikslas – didinti supratimą apie disleksiją, dalintis informacija ir skleisti naujausias žinias, kurios gali pakeisti žmonių, turinčių disleksiją, gyvenimą.

Pažinkime DISLEKSIJĄ, supraskime turinčius šį sutrikimą ir padėkime jiems !

Pirmoji spalio savaitė (03 – 09 d.) Europoje skelbiama, kaip  DISLEKSIJOS PAŽINIMO SAVAITĖ.
KVIEČIAME JUNGTIS PRIE
ŠIOS INICIATYVOS IR SKLEISTI ŽINIĄ APIE DISLEKSIJĄ KUO PLAČIAU.

Lietuvoje numatomi renginiai ir veiklos:

  1. Projektas mokyklose – “Žuvelė medyje – ŽAIDŽAM!”.
  2. Dirbtuvės, skirtos DYS vaikams Nacionalinėje dailės galerijoje – „Paveikslai atgyja“. Daugiau informacijos: ndg.lt  ir www.dyslexiacentras.lt
  3. Pirmą kartą Lietuvoje vyks skaitymo sutrikimams skirtas „Neskaitymo festivalis“! Daugiau informacijos neskaitymofestivalis.lt
  4. Go RED for DYSLEXIA LTapsirengti raudonai, nusifotografuoti bei kelti nuotraukas į facebook su grotažyme #GoREDforDyslexiaLietuva2022
  5. Pasikeiskite savo FB viršelį ir pasikabinkite plakatą, kad mokyklos bendruomenė sužinotų, jog esate disleksijai draugiška mokykla! (A3 ir A4 spaudai tinkamą plakatą ir FB viršelį atsisiųskite paspaudę nuorodą https://we.tl/t-A76eAAMwcw, nuoroda veiks iki rugsėjo 20 d.)
  6. Angliškų knygų apie disleksiją parodos atidarymas! Apie ką šios naujos knygos? Kokiais aspektais jose analizuojami skaitymo sutrikimai? Renginys „Skaitymo sutrikimai: informacijos šaltiniai mokytojui ir mokiniui“ vyks Nacionalinės švietimo agentūros informaciniame centre (Kalinausko g. 7, Vilnius), rugsėjo 21 d. 15 val. Negalėsite atvykti? Knygas apie disleksiją peržiūrėkite ir užsisakykite jų atsiuntimą į artimiausią biblioteką: https://bit.ly/3BBPE2e

Kviečiame visas Lietuvos mokyklas dalyvauti projekte-konkurse Žuvelė medyje – ŽAIDŽAM!”.  Šis projektas, tai sudedamoji renginio “DYSLEXIA savaitė 2022” dalis.

APRAŠYMAS
Kiekvienoje mokykloje yra dalis vaikų, kuriems sunku skaityti, įsisavinti tekstą, kokybiškai dalyvauti pamokose. Dažnai tokie vaikai vengia mokytojų ir kitų vaikų dėmesio, būna užsidarę, tylūs, arba atvirkščiai, tampa klasės juokdariais ir savo patiriamus sunkumus kompensuoja per aktyvumą. Tačiau juos visus jungia vienas dalykas, jiems TEKSTAS, dažnai tampa ne draugu, o priešu.
Šių metų projekte kviečiame dalyvauti 5-8 klasių moksleivius, kuriems patyčių ir nepritapimo problema yra itin aktuali.
Pirmiausia siūlome lietuvių k. literatūros pamokose paskaityti knygos “Žuvelė medyje” ištraukas, bei panagrinėti šį literatūros  kūrinį. Vėliau, klasės valandėlių metu  aptarti su vaikais knygos esmę, pabandyti suprasti vaiko, turinčio disleksijos sutrikimų sunkumus ir stiprybes. Aptarti jas.
Šio projekto esmė, kad visi vaikai  suprastų, jok šalia jų yra ir tokių vaikų, kurie patiria didelių sunkumų skaitydami. Taip sužadinti vaikų empatiją bei solidarumą. Kviečiame dailės pamokoje pasirinkti temą “Žuvelė medyje” ir nupiešti paveikslus, kuriuose atsispindėtų  prigimties ir galimybių prieštaravimai.

Nupiešus piešinius, kviečiame juos fotografuoti ir siųsti mums (info@dyslexiacentras.lt)-  piešiniai bus patalpinti DYSLEXIA centras FB profilyje, o 5 daugiausiai komplimetų pelnę piešinių autoriai bus apdovanoti leidyklos TYTO ALBA išleista knyga Lynda Mullaly Hunt “Žuvelė medyje”. Atrinksime 30 darbų, kuriuos eksponuosime Nacionalinėje dailes galerijoje kūrybinių dirbtuvių “Paveikslai atgyja” metu.
Taip pat visi dalyviai (ir mokytojai, ir mokiniai) bus apdovanoti padėkos raštais.

Mokyklas kviečiame registruotis, nes visiems dalyviams norime atsiųsti padėkos raštus!!!

REKOMENDACIJOS MOKYTOJAMS

Pirmiausia siūlome visiems vaikams duoti užduotį paskaityti bent dalį knygos –  Lynda Mullaly Hunt “Žuvelė medyje”. Klasės valandėlės metu aptarti ten aprašomas situacijas.

Dailės  pamokos metu, aptarus su vaikais šią knygą, duoti užduotį – nupiešti paveikslą, kuriame atsispindėtų knygos turinys arba situacija, parodanti galimybių ir prigimties nesuderinamumą.  Atlikimo technika gali būti pati įvairiausia, nuo pieštukų iki tapybos ir t.t.

Siūlome padaryti piešinių parodą mokyklos koridoriuose. Vizualinę medžiagą (projekto aprašus ir plakatą) atsiųsime kiekvienai mokyklai. Taip pat rekomenduojame suorganizuoti diskusiją mokykloje.

Daugiau informacijos:
Jurgita Pocienė
info@dyslexiacentras.lt, 8 605 65455

Bendrinkite šį įrašą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *